Založení společného podniku s čínskou firmou, čínské investice

Vyrábíte skvělý produkt a chcete jej vyvážet do Číny? Není to snadné. Zavádět sebelepší výrobek na vyspělý a nasycený trh stojí mnoho úsilí a peněz. Stejným nesnázím ovšem čelí také čínské firmy usilující vyvážet do EU. A právě oboustranné překážky v obchodování představují lákavou příležitost, kterou využívá stále více obchodníků a investorů. Zakládání společných podniků s čínskou firmou a získávání investic má totiž v porovnání s obchodováním řadu výhod. Jak ze společných podniků profitují české i čínské firmy?

Založte společný podnik s čínskou firmou a získejte čínského investora

Vyrábíte skvělý produkt a chcete jej vyvážet do Číny? Není to snadné. Zavádět sebelepší výrobek na vyspělý a nasycený trh stojí mnoho úsilí a peněz. Stejným nesnázím ovšem čelí také čínské firmy usilující vyvážet do EU.

A právě oboustranné překážky v obchodování představují lákavou příležitost, kterou využívá stále více obchodníků a investorů. Zakládání společných podniků s čínskou firmou a získávání investic má totiž v porovnání s obchodováním řadu výhod.

Jak ze společných podniků profitují české i čínské firmy?

 

Příklad čínsko-českého joint venture hovoří za vše

Čínský výrobce elektroniky zamýšlel exportovat na trhy v EU a do Afriky. Vývoz však znesnadňoval čínský původ zboží, geografická vzdálenost a nedostatek informací o zahraničních trzích. Čínská firma proto v ČR našla partnera ze svého oboru, s nímž založila společný podnik.

Firma nejprve z Číny dovážela komponenty, ze kterých se v ČR kompletovaly výrobky určené pro další export. Nyní se již do výrobků zapracovávají komponenty z EU a ČR. Navíc vzniká i pracoviště pro vývoj produktů určených mimočínským trhům.

 

Ze společného podnikání profitují obě strany:

 • Čínská firma díky výrobkům made in EU vstoupila na trhy v Africe a EU.
 • Výrobky produkované v ČR mnohem lépe vyhovují africkým i evropským trhům.
 • Čínský výrobní závod zkvalitnil i výrobky pro čínský trh.
 • Česká firma díky novému joint venture zvýšila objem výroby o trhy v EU, Africe a Číně.

Oboustranně výhodné je i česko-čínské joint venture

Jako příklad poslouží Česká firma vyvíjející high-tech pracovní pomůcky. Plánovala vyvážet do Číny. Exportu však bránila silná konkurence z USA, Japonska i dalších technologicky vyspělých zemí. Vývoz z ČR navíc komplikoval složitý proces certifikace výrobků. Vše vyřešilo česko-čínské joint venture.

Ze společného podniku s čínskou firmou těží obě strany:

 • Česká firma své výrobky exportuje na čínský trh.
 • Čínská firma získala české know-how, zlepšila kvalitu svých výrobků i postavení na čínském trhu (prodává vlastní výrobky, vlastní výrobky pod EU značkou i výrobky české firmy).
 • Česká firma snížila náklady na jednodušší výrobu pro evropský trh, která nyní probíhá v Číně, kde jsou náklady na výrobu a kompletaci stále levnější.

Jak založíte společný podnik s čínskou firmou?

Čína není Evropa, natož Česká republika. Liší se kulturou, legislativou, charakterem trhu i jazykem. Založit společný podnik s čínskou firmou proto bývá nad síly malých a středních firem.

Aby se česko-čínské joint venture neproměnilo v malé či větší dobrodružství, nebo vysloveně riskantní podnik, potřebujete spolehlivého a schopného obchodního partnera.

Jak poznáte vhodného čínského partnera?

 • Ideální obchodní partner má v Číně spolehlivé kontakty v podnikatelské i veřejné sféře (tedy ve státních institucích, profesních svazech a asociacích).
 • Schopný partner má v Číně zázemí a síť odborných pracovníků ze všech potřebných oborů (právo, obchod, státní správa, státní dotace, investiční fondy, výzkum na vysokých školách, vědeckotechnické parky, inspekční pracovníci atd.)

Jak ovšem takového partnera najít, pokud je pro Vás Čína nový svět – a jak postupovat dál?

Pomůžeme Vám nastartovat podnikání s čínským partnerem

V Číně budujeme zázemí od roku 2008. Ať už plánujete vstoupit na čínský trh, nebo hledáte čínského investora pro podnikání v ČR či na Slovensku, joint venture může být ideálním řešením. My vám je pomůžeme uskutečnit tím, že nastartujeme a podpoříme Vaše podnikání s čínským partnerem.

Co pro Vás uděláme?

V Číně najdeme a spolehlivě prověříme partnera se zájmem o Vámi nabízenou spolupráci:

 • Obstaráme investora pro společné podnikání v České republice nebo na Slovensku, případně najdeme i zájemce o koupi Vaší firmy.
 • Najdeme vhodného čínského partnera pro společné podnikání v Číně, ať už za účelem prodeje Vašich výrobků na čínském trhu, nebo pro výrobu Vašich produktů v Číně.
 • Zajistíme veškeré informace související s realizací projektu (informace o trhu, legislativu, finanční a ekonomickou analýzu) a ošetříme právní či formální náležitosti (certifikaci, podmínky spolupráce, smluvní úpravu spolupráce,…)
 • Připravíme plán projektu v postupných krocích a podpoříme jeho uskutečnění.

 

Zkrátka:

Zajistíme vhodné partnery pro spolupráci a zařídíme vše: od legislativy přes technické aspekty až po obchodní stránku věci. Zajímají nás výsledky. Odměnu sjednáváme za dosažení stanovených cílů; ne za hodiny strávené jejich (ne)realizací.

Vstupte chytře a efektivně na čínský trh spolu s námi.

Potřebujete více informací k založení společného podniku v Číně?

//]]>