Jak najít solidního dodavatele v Číně

Často se lidé ptají, jak na čínských internetových serverech (nejznámější v angličtině je např. Alibaba.com), vypátrat solidní dodavatele v Číně.

Čínská databáze Alibaba

Zkušenost ukazuje, že bez uplatnění doprovodných kontrolních nástrojů je to věc nadmíru složitá a často jde spíše o náhodu, jak nakonec spolupráce s vybranou čínskou firmou dopadne. Výsledkem takové spolupráce je (pokud objednané zboží vůbec dorazí) odlišné množství zboží, nízká kvalita, případně jiné odlišnosti od dohodnutých parametrů. Toto se často může ukázat až u opakované dodávky, která je zpravidla již vyššího objemu a tedy i ceny.

Kontrolní nástroje při výběru čínské firmy

1. Nedejte na označení Gold Member/Gold Supplier apod.

Tyto tituly by měly označovat osvědčené dodavatele, kteří již několik let spolehlivě obchodují za pomoci daného serveru. Pravdou je, že takto označení dodavatelé na samém počátku procesu udělení označení procházejí auditem nezávislých společností (např. SGS), nicméně to v žádném případě nepředstavuje garanci, že jde o seriózního dodavatele. Nezřídka jsme narazili na příklad, kdy se dodavatel označený jako “Gold Supplier” dopustil nekorektního či přímo podvodného jednání a zákazník se kompenzace nedomohl.

2. Nevěřte, že uvedené informace jsou apriori pravdivé

Zcela běžně se v těchto databázích prezentují obchodní firmy jako výrobci a to tak šikovně, že je ani na druhý pohled neodhalíte. Má to samozřejmě dopad do konečných cen, častěji však do solidnosti obchodu. Tito tzv. tradeři jsou často jen jednotlivci, kteří nemají žádné zázemí, ale dokážou vytvořit dobrou image.

3. Nedejte na webové stránky a líbivé fotografie

Neobjednávejte zboží pouze na základě fotografií, které jsou zkreslující a neúplné. Nechte si zaslat zkušební vzorky, na jejichž základě můžete zjistit, zda vám zboží skutečně vyhovuje nebo se popřípadě s dodavatelem můžete dohodnout na úpravě zboží podle vašich představ.

4. Provádějte kontroly dodavatele z Číny

Především jde o počáteční inspekci dodavatele, popřípadě jeho výrobních prostor, kdy zmocněná osoba (inspektor) osobně firmu navštíví, zjistí základní údaje o společnosti, jejich registrace, povolení k činnosti, exportu, stav výroby apod. Pro posouzení potenciálního dodavatele je dobré znát úroveň výrobních i nevýrobních prostor, používanou technologii aj. informace zpracované formou fotodokumentace.

5. Provádějte kontroly zboží před naloděním

Inspekce zboží před nakládkou jsou velmi důležitou součástí prevence proti nezdařeným obchodům. Inspektor může zkontrolovat ty míry a parametry, které si zadáte, na kterých nejvíce záleží.


Zvažujete import z Číny? Napište nám Váš záměr a dotazy.

 

//]]>